Cinsel İsteksizlik & Cinsel Soğukluk Nedir?

Cinsel isteksizlik kadının her türlü cinsel uyarıya rağmen zevk alamaması durumudur. Bu sorun kadınlar arasında maalesef çok yaygın olarak görülen bir durumdur ve çoğu kadın bu sorununu dile getirmemektedirler. Bu sorun çiftler arasında çok ciddi ailevi sorunlara yol açabilmektedir.

Cinsellik çiftler arasında aile hayatı içerisinde aslında yemek, içmek gibi doğal bir ihtiyaçtır. Cinsel isteksizlik hem erkek hem kadında uzun süren bir duruma dönüştüğünde artık bir sorun halini almıştır ve mutlaka tedavi edilmelidir.

Cinsel İsteksizlik Ne Sıklıkta Görülür?

Cinsel isteksizlik kadınlar arasında oldukça sık görülen bir sorundur. Genel olarak cinsel isteksizlik sorununu kadınların %30’u hayatlarının bir döneminde mutlaka yaşamaktadırlar. Kadınlar arasında bu sorun yaş gruplarına göre değişik sıklıklarda görülmektedir. Örneğin 18 - 25 yaş arasındaki kadınların %30‘u bu sorunu yaşarken 35 - 40 yaş arasındaki kadınların % 40’ı aynı sorunu yaşamaktadırlar.

Cinsel İsteksizlik Nedenleri?

Bu sorun kadınlarda erkeklere göre daha sık görülmektedir. Bu sorunlar Psikolojik ve Fiziksel nedenler olarak gruplandırılabilir.

Psikolojik Nedenler; Stres faktörleri, kronik yogunluk, çiftler arasındaki özel sorunlar, depresyon, günlük yaşamdaki sorunlar ve endişeler cinsel isteği azaltmaktadır.

Fiziksel Nedenler; Hormonal dengesizlikler, bazı ilaç kullanımları,nörolojik problemler,kronik hastalıklar,yaşlanma gibi faktörler sayılabilir.

Ayrıca tecavüz ve ensest gibi özel cinsel travmalar yaşamak, çok önemli üzücü olaylar yaşamak, aileden birini kaybetmek gibi durumlarda da cinsel istek kaybı yaşanmaktadır.

Yine toplumsal olarak genç bayanlarda evlilik öncesi ilişki kurulmaması için yapılan baskı sonrası evlenince cinsel yaşantıya yansımakta, cinselliği kötü algılamaya neden olmakta ve hiçbir zaman sağlıklı bir cinsel hayat oluşamamaktadır.

Gebelik ve emzirme döneminde kadınlar çok uzunca bir süre cinsellikten uzaklaşmakta ve cinsel duyuları bastırdıkları için sonrasındaki dönemde de tekrar normale dönememektedirler.

Sağlıklı bir korunma yöntemi uygulamayan çiftlerde özellikle gebe kalma korkusu yüzünden cinsellikten soğumaktadırlar.

Menopoza yaklaşan kadınlarda östrojen hormonu azalmasıyla birlikte cinsel isteğin azaldığı görülmektedir.

Cinsel İsteksizliğin Tedavisi

Bu sorunu çözmedeki en önemli adım öncelikle nedenlerin ortaya çıkarılmasıdır. Psikolojik nedenler mi ön planda yoksa fiziksel nedenler mi bunlar sağlıklı bir şekilde irdelenmelidir. Eğer problem daha çok psikolojik ise psikoterapi yada ilaçlarla tedavi ile sorun çözümlenebilir. İlaç olarak Viagra tarzında genital bölgede kan akımını arttırarak etkili olan kimyasallar kullanılabilmektedir. Kadın ve erkeklerde yaş ilerledikçe Testosteron hormonu azalmaktadır ve bu durum cinsel isteksizliğe neden olmaktadır. Bu yüzden bu grup hastalarda bu tür ilaçlar kullanımının faydası olmaktadır.

Yine kadınlarda yaşın ilerlemesiyle birlikte östrojen hormonu azalmaktadır, özellikle premenopoz ve menopoz döneminde östrojen içeren ürünler kullanmak da cinsel isteği arttırabilmektedir.

Yine doktor kontrolü altında cinsel isteği arttıran bitkisel ilaçlar ilişkiden 1 - 2 saat önce alındığında iyi sonuçlar alınabilmektedir.

Gebelik Takibi Ankara Myom Tedavisi Ankara Doğum Sancısı