Genital Siğiller Ve HPV (Human Papilloma Virüs)

Genital siğiller yani kondilomlar genellikle cinsel temasla geçen Human Papilloma Virusun (HPV) belirli tiplerinden (Tip 6 ve Tip 11) kaynaklanan et renginde oluşumlardır. Prezervatif kullanılması cinsel yolla bulaşma olasılığını azaltır ama yüzde yüz önleyemez.Cinsel temas dışında cilt teması ile de bulaşabilirler. Genital siğiller kadınlarda ve erkeklerde dış genital bölgede organların üzerinde ,anüs civarında ortaya çıkar. Çok nadir olarak da vagina içerisinde ve serviks denilen rahim ağzı bölgesinde ortaya çıkarlar. Bu siğiller çok küçük olabilecekleri gibi bazen bir araya gelerek bir küçük karnıbahar kiltlesi gibi olabilmektedirler. Genital bölgede yanma, kaşıntı, ağrı gibi hislere neden olabilirler.

HPV çok bulaşıcı bir virustur. Cinsel ilişki dışında genital bölgeye yakın temasla hatta toplu kullanım alanlarından dahi bulaşabilmektedirler.

Kondilomların görüntüsü çok tipiktir, kolaylıkla tanınırlar. Yine de alınan parçanın patolojik incelemesi ile tanıyı kesinleştirebilirsiniz.

TEDAVİ:

Büyük kitlelerin cerrahi olarak çıkartılması, koter yardımı ile yakılması yada kriyoterapi ile dondurulması,lazer yöntemi yada kremler ile bu tedavi yöntemlerinin biri yada birkaçı ile beraber uygulanarak tedavi edilebilmektedir. Gebelik sırasında oluşmuş olan kondilomlarda da koter yada kriyoterapi ile tedavi edilebilmektedir.

Nasıl Önlem Alınabilir?

En çok cinsel yolla bulaştığı için partnerinizde kondilom olup olmaması çok önemlidir. Mutlaka prezervatif kullanılmalıdır. Fakat siğiller prezervatifin kapladığı alan dışında da bulunabildiğinden tam anlamıyla koruma için yetersiz kalabilmektedirler. Birden fazla partner ile ilişkiye girmek de yine bulaşma olasılığını yükseltir.

Kondilom ve Doğum

Kondilomun doğum sırasında bebeğe bulaşarak solunum yollarında papillom oluşturma olasılığı vardır. Bebekte bu hastalığın oluşmaması için normal doğum tercih edilmemelidir.Bazen doğum kanalını tıkayacak kadar kondilom büyüyebilir. Bu tür hastalarda da her zaman sezeryan tercih edilmelidir. Özellikle en doğrusu bebeğin su kesesi patlamadan planlı bir şekilde sezeryana alınması gerekmektedir. Bu şekilde bebek riske atılmamış olur.

Gebelik Takibi Ankara Myom Tedavisi Ankara Doğum Sancısı