Bartolin Kisti ve Bartolin Apsesi

Vagina girişinin her iki yanında Bartolin bezleri yeralmaktadır.Bartolin bezleri penisin vaginaya girişini kolaylaştırmak için kaygan bir sıvı salgılar. Bartolin kisti bu salgı bezlerinin tıkanması ile salgıladığı sıvının birikmesi sonucu oluşur. Bu kistler birkaç santim boyuta ulaşabilmektedirler. Bu kistin içindeki sıvı enfekte olursa o zaman da bartolin apsesi oluşur.Bartolin apsesi şişlikle beraber ağrı ve kızarıklık oluşturur. Bartolin kist ve apseleri genellikle tek taraflı olur çok nadiren iki taraflı olur.

Tedavi,Bartolin kisti büyük ve abseleşmiş ise antibiotik ve cerrahi tedavi uygulanır. Cerrahi tedavi olarak Marsupyalizasyon,gümüş-nitrat uygulaması, kistin duvarı ile birlikte total olarak çıkartılması uygulanabilir. Kist total olarak çıkartıldığında tekrarlama olasılığı ortadan kalkar. Genellikle kolay bir operasyondur, hasta birkaç gün içinde normal yaşantısına dönebilir.

Hijyene dikkat etmek, tuvalet temizliği sırasında vajinayı kirletmemek, birden fazla partner durumunda prezervatif kullanmak abse oluşumunu önlemeye yardımcı olması açısından önemlidir.

Gebelik Takibi Ankara Myom Tedavisi Ankara Doğum Sancısı