Servisit (Rahim Ağzı Enfeksiyonu)

Servisit, serviksin yani rahim ağzının enfeksiyonudur. Rahim ağzında bol lökosit içeren ve iltihabi akıntıya sebep olan bir durumdur. Kadınlar arasında çok sık görülen bir durumdur. Bu enfeksiyonlar zamanında tedavi edilmezse rahim ağzını yıpratarak rahim ağzında servikal erozyon da denilen rahim ağzında yara problemine neden olmaktadır.

Servisitin Nedenleri

  • Vaginada enfeksiyon yada cinsel yolla geçen enfeksiyonlar (Klamidya, trikomonas, gonore)
  • HPV ve HIV enfeksiyonu olanlar risk grubundadır.
  • Vaginaya uygulanan her türlü yabancı madde, tampon,vajinal duş
  • Prezervatife ve spermisid gibi ürünlerin alerji yapması
  • Birden fazla partneri olanlarda cinsel yoldan enfeksiyon bulaşmaktadır.

Servisitin Belirtileri:

En sık görülen bulgu normalden fazla bir akıntı, bazen beraberinde koku, kasık ve bel ağrısı, ilişki sırasında ağrı, kaşıntı ve idrar yaparken yanma da olabilmektedir.

Servisitteki enfeksiyon rahim ağzından rahim içine, kanallardan yumurtalıklara ve karın içine doğru ilerleyebilmektedir. İlerlediği takdirde karın ve kasık ağrısı, ateş, bulantı, kusma gibi şikayetlere neden olabilmektedir.

Servisitin Tanısı

Servisitin tanısı jinekolojik muayenede görülerek anlaşılan bir problemdir. Muayenede serviks (rahim ağzı) kızarıktır ve iltihaplı bir akıntı mevcuttur. Bazen muayene dışında kültür, smear gibi testlerde de bakılması gerekir.

Tedavi:

Servisitin nedeni genellikle mikrobik olduğu için saptanan etkene göre(trikomonas, klamidya, gonore) antibiotik ve vaginal fitil kullanarak tedavisi yapılabilir. Eğer Herpes gibi viral bir sorun varsa o zaman antibotik yerine antiviral ilaçlar kullanarak tedavi edilmelidir. Bu tedaviler süresince cinsel ilişkiye ara verilmelidir. Eğer saptanan enfeksiyon cinsel ilişkiyle geçiş yapan bir durum ise mutlaka hastanın eşi için de tedavi verilmelidir.

Bazen bu enfeksiyon karın içine ilerlediğinde hastaya daha yoğun ve daha uzun süreli iğneli antibiotik tedavisi uygulanmalıdır.

Servisit durumu eğer rahim ağzında erozyon (yara) oluşturduysa o zaman rahim ağzındaki yara yakılarak yada dondurularak tedavi edilmelidir.

Servisitin Gebeliğe ve Bebeğe Etkisi

Servisit uzun süreli ve kronikleşmişse rahim ağzından içeriye sperm geçişini bozar ve bu nedenle kısırlığa neden olabilir.

Servisiti olan bir gebe normal doğum yaptığı zaman bebeğe enfeksiyon bulaşabilir. Özellikle bebekte göz enfeksiyonuna en önemlisi akciğer enfeksiyonuna yol açabilmektedir .

Gebelik Takibi Ankara Myom Tedavisi Ankara Doğum Sancısı