Doğumun Birinci Evresi

Doğum kasılmalarının başlaması ile rahim ağzı açılmaya ve incelmeye başlar. Rahim ağzı yavaş yavaş orta hatta doğru gelir ve yumuşar. Rahim ağzının iç bölümündeki mukuslu tıkaç (Nişan) atılarak rahim ağzı yavaş yavaş açılmaya başlar.

Rahimdeki kasılmalar başladıktan sonra bebeğin başının ve vücudunun çıkmasına uygun hale gelene kadar açılmasına (Dilatasyon) ve incelmesine (Efasman) kadar geçen süredir. Bu açıklık 10 cm civarındadır.

Birinci evre doğumun en uzun evresidir. Yaklaşık olarak ilk doğumunu yapanlarda 12 - 14 saat, ikinci doğumunu yapanlarda 6 - 8 saat sürebilir.

Doğumun birinci evresi 2 kısımdan oluşur

Latent Faz: Doğum sancılarının başlamasından rahim ağzının 3 - 4 cm açılmasına kadar olan süredir. Bu devrede kasılmalar daha seyrek olur ve daha hafiftir.15 - 20 dakikada bir gelen ve 15 - 20 saniye süren sancılar vardır. Bu devre yaklaşık 6 saat kadar sürebilir.

Aktif Faz : Rahim ağzının 3 - 4 cm olmasından 10 cm olmasına kadar geçen dönemdir. Bu dönemde kasılmalar hem daha sıktır hem de daha güçlüdür. 3 - 4 dakikada bir gelen ve yaklaşık 40 - 60 saniye süren ağrılar olur. Bu kasılmalar gittikçe sıklaşmaya başlar ve gittikçe rahatsızlık verir. Hastanın yürümesine bile engel olur,bu dönem ilerledikçe sancılar 2 - 3 dakikada bir olur ve 60 - 90 saniye sürer.Hasta vagina bölgesine doğru çok güçlü baskılar hisseder. Rahim ağzı açıldıkça ve bebek yukardan baskı yaptıkça hastada bulantı, kusma gibi yakınmalar olabilir.

Gebelik Takibi Ankara Myom Tedavisi Ankara Doğum Sancısı