Gebelikte Üstüne Adet Görme

Halk arasında üstüne adet görmek denilen durum aslında gerçek bir adet kanaması değildir. Gebeliğin başında gebelik ürününün rahim iç tabakasına yerleşmesinden kaynaklanan bir kanamadır buna aynı zamanda implantasyon kanaması (Tutunma kanaması) da denilir. Her gebelikte bu kanama oluşmaz.

Üstüne adet görme şu şekilde cereyan eder; Hastalar gebeliğin başlangıcında hemen hemen adet dönemine denk gelen günlerde gebeliğin yerleşmesine bağlı kanamayı fark eder ancak gebe olduğunu düşünmediği için bunu adet kanaması olarak algılar. Bir ay sonraki adet döneminde adet olmayıp iki aylık gebe olduğunu öğrenince bir önce gördüğü kanamayı ‘’Üstüne adet görme’’ durumu olarak ifade eder.

Bu kanama normal adet kanaması olmadığı için miktar olarak daha azdır, rengi ve görüntüsü de adetten farklıdır. Bu kanama gebeliğin rahim duvarına yerleşmesi sırasında oluştuğu için az miktardadır, gebeliğe ve bebeğe zarar vermez. Ancak hasta gebe olduğunun farkında olmadığı için gebeliğe sakıncalı davranışlarda bulunabilir ve ilaç kullanımına maruz kalabilir. Bu açıdan özellikle korunmayan ve gebelik planlayan bayanların bu tür bir adet kanaması yaşadıklarında dikkatli olmaları gerekmektedir.

Gebelik Takibi Ankara Myom Tedavisi Ankara Doğum Sancısı