Gebelikte Yatış Pozisyonu Nasıl Olmalıdır?

İlk 3 ayda yatış pozisyonu olarak yüzüstü hariç her pozisyonda yatılabilir. Bu aylarda rahim küçük olduğu için damarlara baskı yapmadığı için dolaşımı bozmaz.

Gebelikte özellikle sol yana doğru yatış pozisyonu önerilir. Bunun nedeni vücudumuzun ortasında özellikle sağ tarafından geçen en büyük ana toplardamar (Vena Cava İnferior) geçmektedir. Eğer sağ tarafa doğru yatılırsa bu toplardamara, rahim baskı yaparak kalbe dönen kan miktarını azaltır bu da bebeğe giden kan miktarının azalmasına neden olur. Sol tarafa yatıldığında ise plasentaya giden kan akımı artar ve böylece bebeğe daha fazla besin ve oksijen taşınır. Bu yüzden gebeler için en rahat yatış pozisyonu sol tarafa dönerek yatmak ve bacakları karnına çekmektir. Hatta sol tarafa dönük yatarken sırtınıza bir yastık koymak hem daha rahat etmenizi sağlar hem de uykuda iken sağa dönmeyi de engeller.

Gebelikte özellikle son aylarda sırtüstü yatılmamalıdır. Bu yatış pozisyonunda rahim bütün ağırlığıyla sırt kaslarına, büyük damarlara, omurgaya baskı yapar. Bel ağrılarına ve özellikle kan basıncını düşürerek halsizlik ve baş dönmesine neden olabilir.

Gebelik Takibi Ankara Myom Tedavisi Ankara Doğum Sancısı