Gebelik Sırasında Kullanılan Vitaminler

Gebelik sırasında annenin hiçbir şikayeti olmasa da düzenli olarak kullanması gereken ilaçlar vardır. Gebelik sırasında birtakım sorunlar yaşanırsa yine bazı ilaçlar kullanılabilir. Gebelikte ilaç kullanımına dikkat etmek gerekir. İlaçlar plasentadan geçerek bebeğe zarar verebilir. Bu yüzden gebelikte doktora danışmadan ilaç kullanılmamalıdır.

Gebelikte kullanılması gereken en önemli vitamin folik asittir. Gebelik planlayan anne adaylarının folik asiti normalde 3 ay önceden başlaması gebe kaldıktan sonra da 3 ay dolana kadar devam etmesi gereklidir. Folik asitin gebe kalmadan önce içilmesi nöral tüp defekti denilen omurilikte olabilecek anomalilere engel olmak içindir.Günde 400 mcg (0,4mg) folik asit almak yeterli olacaktır.

Gebelik 3 ayı doldurduktan sonra folik asit kesilerek bir DEMİR + FOLİK ASİT içeren kan ilaçlarına başlanır ve bu ilaçlar doğuma kadar aralıksız devam edilir. Gebelikte kansızlık olmasa bile bir süre sonra başlayacağı için 3 ay dolunca başlanıp doğuma kadar devam edilmelidir.

Gebelik yine 3 ayı doldurunca bir MULTİVİTAMİN desteği başlanabilir. Bu vitaminler çalışan annelere, zayıf bayanlara özellikle verilmelidir. Kullanılmasının hiçbir zararı yoktur. Kilolu gebelerin ve çok iyi beslenen gebelerin alması çok gerekli değildir.

Gebelikte hastamız eğer düşük tehlikesi yaşıyorsa ,kanama gibi bir durum varsa, kasık ağrıları oluyorsa PROGESTERON içeren ilaçlar kullanarak önlem alabiliriz.

Gebelerin çoğunda kasılmalar ve kramplar oluşabilir. Bu durumlarda MAGNESİUM ve KALSİYUM kullanarak önlem alabiliriz. Gebeler bu ilaçları kullanarak daha rahat bir gebelik geçirebilirler.

Gebelikte ağrı ve ateş olduğunda zorunlu kalınırsa parasetamol türü ilaçlar kullanılabilmektedir. Çoğu ağrı kesicinin fetus üzerinde olumsuz etkisi olduğu için doktorunuza danışmadan hiçbir ağrı kesici kullanmayınız.

Gebelikte bulantı kusma sık olarak görüldüğü için bunlara yönelik doktorunuzun uygun gördüğü ilaçları alarak kullanabilirsiniz.

OMEGA 3 (Balık yağı) denilen ilaç özellikle bebeğin beyin,göz ve sinir sistemi üzerinde olumlu etkileri saptanmıştır.Anne üzerinde gebelik zehirlenmesi denilen preeklampsi, doğum sonrası depresyon ve erken doğum gibi durumlar önlediğine dair çalışmalar vardır. Bebeğin beyin ve sinir gelişimi son 3 ayında olduğu için bu aylarda mutlaka omega 3 önerilir. Omega 3 özellikle balıklar, sebzelerde ve cevizde bulunmaktadır. Haftada 2 kez balık yemek, haftada 2 kere ceviz yemek, hergün 2 adet ceviz yiyerek yeterli omega 3 alınabilir.

Gebelik Takibi Ankara Myom Tedavisi Ankara Doğum Sancısı