Gebelikte Kilo Artımı

Gebeliğin başından sonuna kadar normalde alınması gereken ideal kilo 9 - 12 kg civarındadır. Gebeliğinin başında zayıf olan bayanlar daha fazla kilo alabilirler. (15 - 17 kilo)

Gebeliğe kilolu başlayan anne adaylarına fazla kilo almamaları için dikkat etmeleri önerilir.7 - 8 kilo ile sınırlandırmaları önerilir. Buna rağmen bir gebenin kilo alması genetik faktörlere, beslenme durumuna, kişisel sağlık durumlarına göre değişiklik gösterebilir.

Gebeliğe başlarken normal bir kilo ile başlamak, gebelik sırasında düzenli kilo almak ve doğumdan sonra da düzenli bir şekilde kilo vermek en idealidir. Bu yüzden aşırı kilosu olan anne adaylarının gebeliğe başlamadan önce en azından bir diyetisyen yardımı ile fazla kilolarından kurtulması gereklidir.Çünkü bir de gebelikte bu fazla kilonun üzerine kilo eklenecek ve gebeliği geçirmek daha da zorlaşacaktır. Yine çok zayıf bayanların da gebeliğe başlamadan önce sağlıklı beslenerek normal bir kiloya geldikten sonra gebe kalmaları daha sağlıklı olacaktır.

Bir anne adayının kilosunun normal olup olmadığını vücut kitle indeksini hesaplayarak öğrenebiliriz. VKİ hesaplamak için kilonuzu boyunuzun karesine bölerek hesaplayabilirsiniz. VKİ: Kg/m2 . VKİ 19 - 25 arasında ise kilonuz normaldir.

Gebeliğe uygun bir kilo ile başlayıp gebelikte sağlıklı beslenip,egzersiz yaparak normal kilo alanlar doğum sonrasında da daha kolay eski kilolarına dönebilirler. Gebelikte alınan kiloların hepsi anneye ait değildir.Bu kiloların 3 - 4 kilosu bebeğe aittir, geriye kalan ortalama 1 kilo plasenta,1 kilo civarında amniyotik su, 1 kilo rahimin büyümesi, 1 kilo annede meme dokusundaki artış, 1,5 - 2 kilo annedeki artan kan volumu, 1 - 2 kilo da annedeki ödemdir. Ayrıca annedeki kilo vücudunda depolanan yağ dokularıdır.

Gebeliğin ilk aylarında bulantı, kusma, iştahsızlıktan dolayı fazla kilo alınmaz,bunun bebeğe hiçbir sakıncası yoktur, bulantılar geçince anne normal kilo almaya devam eder.

Gebeliğin ilk 3 ayında toplam 1 - 3 kilo alınması normaldir. Daha sonraki aylarda ayda 1,5 - 2 kilo alınması normaldir. Gebelikte hızlı kilo alıyorsanız doktorunuz siz uyaracaktır, bir sonraki ay bunu dikkat ederek dengeleyebilirsiniz.

Gebelik Takibi Ankara Myom Tedavisi Ankara Doğum Sancısı