Labioplasti (İç Dudakların Küçültülmesi)

Kadın dış genital bölgesi vulva olarak adlandırılır. Vulva kısmında Labia Minora (İç dudaklar), Labia Major (dış dudaklar) denilen bölümler mevcuttur. Bazı bayanlarda Labia Minora denilen iç dudaklar büyük, orantısız  ve sarkık olabilir. Bu durum bayanları hem estetik olarak hem de pantolon giyildiğinde sıkışıp acı vererek rahatsız bilmektedir. Bazen bu durum özellikle genç ve orta yaştaki bayanlarda psikolojik sorunlar yaratabilir, özellikle denize girmekten ve spor yapmaktan kaçınırlar. Cinsel ilişki sırasında eşlerinden utanırlar ve cinsellikten uzaklaşabilirler.

Labia minoraların estetik olarak düzeltilmesi lokal anestezi ile yapılan aslında basit bir operasyondur. Bu operasyonla büyük olan dudaklar birbirleri ile simetrik bir şekilde kesilerek küçültülebilmektedir. Daha sonra primer sütüre edilerek hastaya pansuman solusyonu, ağrı kesici ve antibiotik önerilmektedir.Bu operasyon yaklaşık olarak yarım saat sürmektedir.

Operasyondan sonra yaklaşık olarak 10 - 15 gün kadar bir iyileşme süreci vardır bu dönemde biraz ağrı olabilmektedir. Genelde dikişler kendiliğinden eriyen iplerdir sadece dikişlere pansuman yapılır ve kendiliğinden dökülmesi beklenir. 1 ay sonrasında cinsel yaşama dönülebilir.

Bu operasyon bakire olan genç kızlarda da kızlık zarına herhangi bir zarar vermeden yapılabilmektedir.

Gebelik Takibi Ankara Myom Tedavisi Ankara Doğum Sancısı