Vajinoplasti (Vajina Daraltma Ameliyatı)

Vajinoplasti ameliyatı, vajinanın sıkılaşmasını ve toplanmasını sağlayan bir ameliyattır. Vajina özellikle normal doğum yapan bayanlarda (özellikle fazla sayıda doğum) ve ilişkiye bağlı olarak da genişlemektedir. Ve bu da zamanla cinsel ilişki sırasında alınan hazzı hem kadında hem erkekte azaltmaktadır. Çiftler bu ameliyat sayesinde cinsel hayatlarını tekrar normale döndürebilmektedirler.

Vajinoplasit ameliyatlarında fazla olan vajinal dokunun çıkarılması ve vajinayı çevreleyen yumuşak doku ve kasların sıkılaştırılması yoluyla olmaktadır. Genellikle normal doğum yapmış olan kadınlar bu ameliyat başvururlar.

Vajinoplasti, vajenin girişinden 3 - 4 cm içeriye doğru kesi yapılarak uzunlamasına daraltılarak toparlanır. Dikişler kendiliğinden eridiği için ameliyat sonrası dikiş aldırmak gerekmez. Ameliyat hastane koşullarında genel anestezi altında yapılır. Yapılan ameliyat hastanın günlük yaşantısını çokta zorlaştırmaz. Ama yine de ameliyattan sonra 10 günlük dikkatli bir dönem geçirmesinde fayda vardır. Cinsel hayatına devam etmesi içinde ameliyattan sonra 6 hafta geçmesi gerekir.

Bu tür ameliyatlardan sonra hasta tekrardan gebelik ve doğum yaşamak isterse doğum şeklinde tercih olarak sezeryan gerekir. Çünkü yapılan operasyon doğumla tekrar bozulacağı için vajine tekrar sarkar ve genişler. Hasta normal doğum yapmazsa bu operasyon sayesinde vajinası uzun yıllarca sıkılığını korur.

Gebelik Takibi Ankara Myom Tedavisi Ankara Doğum Sancısı