Estrojen Dominansı Estrojen Bir Kadının Sadece Yumurtalıklarından Gelmiyor!!!

Kadınlarda Estrojen dediğimiz zaman hep Estradiol E2 den bahsederiz ve bu kanda ölçülebilen estrojendir.Ama kadınların vücudunda Estron E1 adında bir estrojen daha vardır ki hep başlarına ne gelirse sahne arkasında üretilen bu estrojen yüzünden gelmektedir. Kimdir bu E1 nerden gelmektedir üretildiği kaynaklara bir bakalım. Öncelikle yumurtalıktan gelen E2 Karaciğer'de parçalanır ve E1’e dönüşür ilk kaynak bu.

Kadının Progesteron'u varsa bu E1'in bir kısmını depolar ve etkisini frenlemiş olur. 35-40'lı yaşlarda artık Progesteron’u düşen kadınlar E1 leri depolama yapamaz ve tüm E1 lerin önü alınamaz bir şekilde artar. Diğer kaynak İnsülin direnci.Bir kadında İnsülin yüksek ise aslında Estrojen de yüksektir. Nasıl oluyor ne ilgisi var diyorsanız hem de çok var. Estrojen SHBG denilen bir proteine bağlıdır ama İnsülin Karaciğer'den SHBG'nin sentezini azaltır ve kanda serbest Estrojen miktarını arttırır.

İnsülin bu da yetmiyormuş gibi bir de Aromataz enzimini aktive ederek hormon sentezleme yolağındaki tüm hammaddeleri alıp alıp E1 üretimine harcar.Başka bir kaynak ise Kortizol yani strestir.Kortizol kadınlarda yumurtlamayı bozar,Progesteron reseptör direncine yol açar ve ayrıca İnsülini arttırarak aromatazı aktifleştirir ve E1 yükünü arttırmayı başarmış olur.

Ayrıca yağ dokusu kadınlarda Aromataz aktivitesi nedeniyle Estrojen üretim fabrikası gibi çalışır.Bunların dışında Estrojen baskınlığının diğer bir kaynağı Xenoestrojen denilen kimyasal estrojenlerdir. Parabenler,Dioksinler, Fitalatlar,DDT gibi sentetik estrojenler.Şu ana kadar Estrojen dominansında hep fazla üretimi,taşıma sistemindeki bozulmayı ve vücuda dışardan girebilen kaynakları irdeledik.Estrojen Karaciğerde parçalanır ve barsaktan atılır kadının enzimleri iyi çalışmıyorsa ve barsak florası kötüyse, kabız ise estrojen atma işi sekteye uğrar ve vücuttaki estrojen baskınlığına bir katkı da buradan gelmiş olur.

Sonuçta Polikistik Over, Pms,Myom,Endometrioma,Meme kanseri gibi problemlerin tümünün altında işte bu hormonları bozan sistem yada sistemsizlik işlemektedir.Bu anlatılanlardan sonra kadınların hormon bozulmalarında adetin 3 üncü günü E2 bakarak diğer estrojen yükünü ölçemeyeceğimizi ve bu hormon dengesini düzeltebilmek için onu bozan kaynaklar yönelmemiz gerektiğini bilmeliyiz.

Kadınları bu estrojen yükünden kurtarmak ve onları korumak için iyi bir estrojen temizlik planı oluşturmak gerekir. Öncelikle girişi azaltmak daha sonra kanda taşıyıcı proteinleri dengelemek , hücre duvarındaki duyarlılığı artırmak ve Karaciğer ve bağırsaktan parçalanma ve atılma işlevine yardım ederek bu baskınlığı ancak düzeltebiliriz. Sevgiler

Gebelik Takibi Ankara Myom Tedavisi Ankara Doğum Sancısı