Endometriozis Ve Çikolata Kisti Tedavisine Fonksiyonel Tıp Bakış Açısı

Endometriozis estrojen dominansı olan kadınları gençlik çağlarından itibaren gerçekten pençesine alan gebe kalamama, adet sancıları ve sonunda ameliyatla yumurtalık ve/veya rahim kaybına kadar gidebilen mücadelesi zor bir hastalıktır. Ağrılı adetler, sürekli karın ağrıları, hazımsızlık, şişkinlik, idrar yapmada zorluklar ve gebe kalamama gibi belirtilerle seyredebilirken hiçbir belirti vermeyebilirler.

Toplumda 10 kadından 1’ inde görülürken gebe kalamayan 10 kadının 3’ünde, adet sancıları ve devamlı kasık ağrıları olan 10 kadının da 7’sinde görülebilir. En sık yumurtalıklarda (% 60-75) görülürken tüplerde, karın zarında, barsaklarda, idrar torbası ve eski ameliyat skarlarında da rastlanabilir ayrıca akciğer, beyin, göz gibi uzak organlarda bile görülebilir.

Kimyasallardan Dioksinler,Fitalatlar ve DDT nin özellikle bu hastalıkla ilişkisi bulunmuştur. Hastalığın patofizyolojisi tamamen hücrede inflamasyonun Cox 2 yi aktive etmesi onun da PgE2’yi uyarması ve aromatazın aktifleşmesi, bunun üzerine eklenen estrojen dominansı ve progesteron reseptörlerinin baskılanmış olma durumu söz konusudur. Ayrıca endometriozis hücresinde E2’yi daha güçsüz olan E1’e çeviren 17 beta OH SD Tip 2 enzimi baskılanmıştır ama E1’i daha güçlü olan E2’ye dönüştüren 17 beta Tip 1'in ise aktivitesi artmıştır. Estrojen sentezi artmış, Progesteron reseptörlerinde ise direnç gelişmiştir.

Tedavi sürecinde inflamasyonu baskılayan desteklerin kullanımı ön planda olmalıdır. Melatonin, Curcumine, Resveratrol, NAC, ALA, Yeşil çay (EGCG), DİM, Ca-D-Glukarat,C vit,izoflavonlar (soya),Lignanlar (keten tohumu),Vitamin D,Omega 3, Quercetin,Zn,doğal progestesteron,İyot gibi destekler, egzersiz, stres yönetimi, bağırsak terapisi ve tabiki en önemlisi inflamatuar besinlerin, gluten ve tüm rafineri gıdaların tamamen kesilmesi en önemli yaklaşımlardır.

Bu beslenme değişimi sayesinde inflamasyonun azaltılması, aromatazın durdurulması ve verilecek tüm destekler bu hastalığı geriletmektedir. Böylece kadını hem ameliyat olarak overini,uterusunu kaybetmekten, erken menopozdan koruruz hem de kasık ağrıları,adet sancıları,gebelik elde edememe gibi sorunlarını daha doğru bir yaklaşımla çözmüş oluruz.

Gebelik Takibi Ankara Myom Tedavisi Ankara Doğum Sancısı