Premenstruel Sendrom Fonksiyonel Tıp Bakış Açısı İle Nedenleri Ve Çözümleri

Premenstrüel sendrom adet döngüsünün ikinci fazında ortaya çıkan kadınların yaşantısını oldukça olumsuz etkileyen ve adet olmayla birlikte düzelen hem fiziksel-davranışsal hem de psikolojik bulgularla seyreden önemli bir sendromdur. Kadınlar ödem,şişkinlik, halsizlik, iştah değişiklikleri, memede gerginlik,kasık ağrısı,sinirlilik,uyku bozuklukları,agresif davranışlar, depresyon, baş ağrıları ve bilişsel yeteneklerde azalma gibi hayatı oldukça zorlaştıran bulgular yaşarlar. Eğer psikolojik ve fiziksel bulgular ön planda ise PMS, psikiyatrik sorunlar ön planda ise PMDD olarak adlandırılır.

PMS'de estrojen ve progesteron hormonlarında dalgalanma ve buna karşı da bedende aşırı hassasiyet yaşanmaktadır. Özellikle ilk adet başladığı yıllarda, doğum sonrası dönemde, perimenopoz döneminde,yetersiz karaciğer estrojen ve xenobiyotic atılım durumlarında, vitamin ve mineral eksiklikleri olanlarda, tüplerin bağlanma sonrasında,hormonlu spiral kullanım sırasında, doğum kontrol hapı kullanırken ya da bıraktıktan sonra, aşırı stres, aşırı kafein ve alkol kullanımı,kabızlık, lfisiz beslenme,anksiyete ve depresyon durumlarında hormonal dalgalanma nedeniyle PMS çok sık yaşanmaktadır.Tedavi mantığında ise hormonal dengeyi kurmak için hormon vermek yerine onu bozanlara yönelmeliyiz.

En başta HPA aksını düzeltmek, yoga,meditasyon,nefes egzersizleri ile stresin azaltılması, barsakların estrojen atması için bol lifli beslenme,şeker,tuz,kahve ve alkolden uzak durmak,eksik vitaminlerin yerine konması, B6, B9, B12,Mg, Omega3 kapsül,iyot,karaciğer ve barsaktan Estrojeni temizleyen destekler, DİM,Ca-D-Glukarat, İzoflavonlar,Vitex Agnus castus,keten tohumu,black cohosh, evening primrose oil, red clover kullanımı, doğal progesteron desteği ile bu dalgalanma düzenlenerek semptomları iyileştirebiliriz. Kadınların % 85'inde adet öncesi bu semptomların en az biri varken PMS ise % 30 oranında görülmektedir ve yaşam kalitesini oldukça bozmaktadır. Bu sıkıntılarınızdan bu yolla kurtulabilirsiniz

Gebelik Takibi Ankara Myom Tedavisi Ankara Doğum Sancısı