Polikistik Over Sendromunun Fonksiyonel Tıp Bakış Açısı İle Nedenleri Ve Çözüm Önerileri

Polikistik Over Sendromu kadınlar arasında çok yaygın bir Estrojen baskınlığı hastalığıdır. Hastalar hayatlarının anne karnı ve büyüme dönemi dahil olmak üzere her döneminde yüksek Estrojen artışına neden olacak bir çok nedene maruz kalmıştır.

  • Hastalığın gerçek patofizyolojk nedeni insülin direncine bağlı olarak gelişen bir sendromdur ( Nestler at al. Fertil Steril 2002 ) İnsüllin direncine bağlı vücuttaki Androjenler Arımatizasyonla sürekli Estrojenlere dönüşür.
  • Ayrıca İnsülin Karaciğerden Hormonların kendisine bağlı olarak dolaştıran protein olan SHBG nin sentezini azaltır ve bu durumda en çok Testosteron ve Estrojen açığa çıkar.
  • Zaten bu hastalıkta Testosteron artışına bağlı olarak sivilcelenme, tüylenme ve saç dökülmesi gibi erkeklik hormonu artışına bağlı yakınmalar yaşanır.
  • Estrojen artışına bağlı olarak Anksiyete, Ödem, Kilo alma, şişkinlik, göğüslerde fibrokistik hastalıklar, Adet düzensizliği ve adet görememe gibi pek çok sıkıntılar yaşarlar. Ayrıca Overin içindeki İnsülin direncine bağlı Yumurta oluşturamamak ve çatlatamamak nedeniyle gebelik elde edememe gibi sorunlar yaşarlar.
  • Bu kadınlara da tedavi olarak sentetik hormon içeren doğum kontrol hapları vererek adet gördürmek görüldüğü üzere hastalığın nedenlerini zaten tedavi etmediği gibi sahte bir adet yaparak ve daha fazla sentetik Estrojen yükleyerek tabloyu ağırlaştırmaktadır
  • Tedavi nedenlerine yoğunlaşmak olmalıdır. Overdeki İnsülin direnci en önemli mücadeledir .Beraberinde vücutta Estojen ve Testosteron artışlarını kontrol altına almalıyız. Estrojen detoksu ve Antiandrojenik ajanlar ve beslenme planı oluşturulmalı. Unlu şekerli ve süt gibi ürünler tamamen kesilmeli. Egzersiz planı da olmalı. Ama kronik bir hastalık olduğu için uzun ve zor bir yoldur sabırlı olmak lazım.
Gebelik Takibi Ankara Myom Tedavisi Ankara Doğum Sancısı