Gebelikte Fonksiyonel Beslenme

Bir anne adayı gebe kalmadan en az 3 ay önce bu beslenme tarzını benimsemeli ve gebelik boyunca da devam ettirmelidir. Gebelerin kahvaltıda kaliteli organik yumurta, avokado, bol roka ,zeytin,tahin ve taze kabuğu kırılmış ceviz,bal ve geceden suda bekletilmiş badem yemeleri ve üstüne de yaban mersini,ayva, armut,yeşil elma gibi glisemik indeksi düşük meyveler tüketmeleri doğru seçimlerdir.

Sadece 3 ana öğün tüketmek fazla kilo almayı engelleyen bir alışkanlıktır.Ara öğün kan şekerini yükseltir ve insülin salgılatır, yeniden acıktırır ve fazla kilo alımına neden olur. İllaki meyve yiyecekseniz yanında haşlanmış yulaf,ev yapımı yoğurt, badem,ceviz gibi meyvelerin kan şekerini yükseltmesini kontrol edebilen bir gıda tüketmelisiniz. Dana et ve süt ürünlerini ülkemizde maalesef besi çiftliği hayvanı oldukları hormonlu hazır yem tükettikleri için tercih etmemelisiniz Onun yerine kuzu eti, küçük deniz balıkları sardalya, hamsi, istavrit gibi denizde kısa süre yaşayan hem ağır metal oranı düşük hem de deniz balığı oldukları için tercih edilmelidir.

Somon balığı normalde çok yağlı ve Omega 3 oranı oldukça yüksek bir balıktır ama Norveç'te yerseniz:) Keçi sütü, manda sütü ile probiyotik maya ile hazırlanmış ev yapımı yoğurt ve keçi şirden mayalı peynir tüketimini tercih edin. En çok faydalanacağınız bitkisel protein kaynakları yeşil mercimek, maş fasulyesi, kuru börülce,nohut ve kuru fasulye olmalı. Yine gereksiz gluten tüketerek fazla kilo almak ve şişirici etkisi olmaması için bulgur yerine Kinoa ve Karabuğday pilavları tercih edilmelidir. Nişasta oranı düşük olduğu için normal patates yerine tatlı patates ve tombul pirinç yerine basmati pirinç tercih etmelisiniz.

Süt içmeyi kesinlikle önermiyorum. Çünkü sütten aldığınızı düşündüğünüz kalsiyumu bol çiğ yeşillik, badem, tahin ve sardalya balığından çok daha fazlasıyla alabilirsiniz. Bol su içilmeli,meyveli bitki çayları tüketilebilir. Kahve barsaktan kalsiyum emilimini bozduğu için mümkün olduğu kadar az tüketilmelidir. Taze sıkılmış portakal suyu gibi aşırı şeker yüklemeleri yerine posası ile kendisini tüketmek daha doğrudur. Paketli ürünlerden uzak durulmalıdır

Gebelik Takibi Ankara Myom Tedavisi Ankara Doğum Sancısı