Vajinismuslu Hastaya Yaklaşım

Vajinismuslu hastalara yaklaşımda ilk adım olarak önce hasta ile sonra ikisi ile beraber ve sonra da eşi ile ayrı ayrı olarak mutlaka görüşme sağlanmalıdır. Bu görüşmelerde vajinismusun ne olduğu tedavide nasıl bir yol izleneceği, tedavinin ortalama kaç gün veya hafta sürebileceği gibi konularında tedavi planı oluşturulmalıdır.

Hastalara öncelikle kızlık zarının yırtılmasının acı vermediği, vaginanın aslında çok geniş olduğu ve oradan bir bebeğin çıkabileceği kadar esneyebildiği güvenli bir dille anlatılmalıdır.

Yine hastalara cinsel organların anatomisi hakkında sağlıklı ve açıklayıcı bilgiler verilmelidir. Eksik ve yanlış bildiği durumlar açığa kavuşturulmalıdır.

Vajinismus hastaları ilişki sırasında çok acı çekeceklerini ve vaginalarının parçalanacağını ve çok kan kaybedeceklerini düşünürler.Penisin çok büyük olduğunu ve kızlık zarının içine kesinlikle giremeyeceğini düşünürler. Bu hastalara kızlık zarının ve vaginanın çok esnek olduğunu ve bu bölgeden çok iri bebeklerin bile çıkmasına müsade edecek kadar esneyebildiğini anlatmak çok önemlidir. Aslında bu hastalar bunların doğru olduğunu bildikleri halde ilişkiye girmekten çok endişelenirler.

Yine de vaginismuslu hastalara cinsel ilişkinin acı vermediği, fazla kanamanın olmayacağı, vajinanın ilişki ile parçalanmayacağı, insanların varoluşundan beri üremek için bu yolu kullandığı, penis için kadının vücudunda böyle bir boşluğun olduğu bilgileri iyice anlatılmalıdır. Doğum olayının da buradan gerçekleştiği ve tehlikeli olmadığı anlatılarak çocukluktan kalan korkular yenilmeye çalışılmalıdır. Vakalar cinsel organların yapısı ve fonksiyonları hakkında ayrıntılı bir şekilde bilgilendirilmelidir.

Gebelik Takibi Ankara Myom Tedavisi Ankara Doğum Sancısı