Vajinismuslu Hasta Muayenesi

İlk muayenede hasta ile görüşme yapıldıktan sonra muayene masasına hazırlanır. İlk önce sadece gözlem şeklinde birkaç saniye dış genital organlar değerlendirilir ve vagina kasları kasma derecesi saptanır. Muayene masasındaki hastanın tavırları ve uyumu izlenir. Bu muayene sırasında hastanın acı ve ağrı hissetmesi asla söz konusu değildir. Bu nedenle vaginismus problemi olan kişilerin muayeneden korkmalarına hiç gerek yoktur.Rahatlıkla ve hiç çekinmeden muayene olabilirler.

Vaginismuslu hastalar bu sorunu yaşadıkları boyutlara göre sınıflandırılabilirler. Bazıları muayenede dış genital organlara yani büyük ve küçük dudaklara bile dokundurmazlar. Bir kısmı dış genital organlara dokundurup vaginaya dokundurmazlar. Başka bir grup ise parmak girişine izin verdiği halde spekulum girişine müsade etmezler. Bu duruma göre hastalar muayene edilip çözümünde hangi methot uygulayacağımıza karar verebiliriz. Tedavi seansları ve yöntemleri de vajinismuslu hastanın yaşadığı sorunun boyutuna göre ayarlanmaktadır.

Daha sonra eğer hasta müsade edebilecek yapıda ise izin istenerek hastaya dokunulur ve dış genital bölgeden himenin olduğu bölge hafif bir şekilde aralanarak anatomik yapı yine sadece gözlem yaparak incelenir ve bu muayene ile himen anomalileri ve neden ilişki olamadığı hızlıca değerlendirilir.

Gebelik Takibi Ankara Myom Tedavisi Ankara Doğum Sancısı