Vajinismus Nedenleri

Vajinismusun asıl nedeni cinsel kimliğin oluştuğu 3 ile 5 yaş arasında aileden ve çevreden bilinç altına yerleşmiş cinsel birleşme ile ilgili korku verici, yanlış ve eksik bilgilerdir. Bu asılsız bilgiler kişilerin tüm bilinçaltını olumsuz bir şekilde etkileyerek cinsel davranış bozukluklarına neden olmaktadır. Bu nedenle tedavide ilk yapılması gereken bu yanlış inanç ve davranışları düzeltmek olmalıdır.

Vaginismus nedenleri başka bir açıdan düşünülürse; çocukluk çağlarında cinsel taciz, tecavüz ve şiddete maruz kalma, dini tutuculuk ve ağrılı cinsel ilişkiye ikincil gelişen vaginismus gibi nedenler ile de sık sık karşılaşılabilir.

Vajinismus nedenleri ayrıca organik ve psikolojik nedenler olarak iki ana başlıkta incelenebilir:

Organik nedenler arasında kalın kenarlı ve sert yapıda kızlık zarları, ortadaki boşluğun penis girişine müsaade etmeyecek kadar küçük olması, doğuştan gelen himen ve vaginada bulunan yapısal anomaliler; Himende septum, vajinal septum, vajina olmaması veya kısa ve kör vagina olması, ciddi vajinal enfeksiyonlar, Bartholin kistleri, ağrılı vulvar vestibulit gibi sorunlar vakalarda görülebilmektedir. Bu sorunları yaşayan kişilerde bu tıbbi durumlar medikal ya da cerrahi tedavi yöntemleri ile düzeltildikten sonra cinsel ilişki rahatlıkla başarılabilmektedir. O yüzden bu sorunu olan kadınlar vajinismus olarak kabul edilmez.

Oysa psikolojik kaynaklı sorunlara bağlı olan vaginismusun çözümü için daha farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Bu kişilerde cinsellikle ilgili yanlış inanç ve tutumlar, ön yargılar, özellikle küçük yaşta yaşanan tecavüz gibi cinsel travmaları kapsayan psikolojik nedenlerin düzeltilmesi gerekmektedir. Gerçek vaginismus vakaları bu kişilerdir. Bu durumun özel bir tedavi yöntemi vardır ve kliniğimizde bu tedavi ve terapi yöntemleri başarıyla uygulanmaktadır.

Gebelik Takibi Ankara Myom Tedavisi Ankara Doğum Sancısı