Vajinismus Nedir

Vajinismus cinsel ilişki sırasında vajina üçte bir alt kısımdaki kasların kişinin kendi kontrolü dışında kasılması ve cinsel ilişkinin ya hiç gerçekleşmemesi ya da çok ağrılı bir şekilde olması demektir. Genellikle bunu yaşayan bayanlarda çocukluk çağında bilinç altına yerleşmiş bir takım tabular nedeniyle ilişki sırasında vücudun kendini koruma içgüdüsü sonucu kişinin kendi vagen giriş kaslarını kasarak ilişkiye engel olması durumudur. Vaginismus aslında bir cinsel işlev bozukluğudur. Vaginismusta oluşan spazmlar tamamen istem dışı olmaktadır, bu durum vaginismuslu hastanın elinde değildir, Bu hastalara karşı sabırlı ve anlayışlı olmak gerekir. Vajinismuslu hastaların problemlerinin kökenlerinde %90 oranında psikolojik kaynaklı sorunlar yatmaktadır. Vajinismus problemi yaşayan kadınlarda cinsel ilişki isteği ve ıslanma konusunda bir sorun yoktur fakat birlikte olma konusunda başarılı olamazlar.

Vaginismus durumunda kişiler cinsel ilişkiye isteyerek başladıkları halde ilişkinin devamında vajina girişine dokunulduğu anda kasılma, korku, heyecan ve çarpıntı gibi panik atak semptomları gösterirler ve vaginal kasları kasılır. Bu durumun devamında da bilinç altına yerleşmiş korkuları ve kaygıları yüzünden ilişkiyi gerçekleştiremezler. Vajinismus tedavisinde temel prensip kişilerin bu korkularının giderilmesi ve güvenli sağlıklı bir cinsel yaşam kazanmalarına yardımcı olunmalıdır.

Vaginismus kadınlar arasında oldukça farklı boyutlarda seyreder. Bazı kadınlar jinekolojik muayene olabilir ama tam bir cinsel ilişkiye giremez. Bazı kadınlar ise hem muayane olamaz hem de hiçbir şekilde ilişkiye giremezler.

Cinselliğin tabu olarak değerlendirildiği bir aile ve toplum yapısında kişiler sürekli cinselliği ertelemektedirler. Daha sonra da evlenip cinsel yaşam için uygun ortam oluştuğunda ise kendi tabularından kurtulamadığı için bu sefer de sağlıklı bir cinsel hayat kuramazlar.

Nerdeyse vajinismus sorunu yaşayan kadınların tümü bu problemlerini konuşmaktan çekinmektedirler. Tabii sorunlarını kimseyle paylaşmadıkları için de çözüm süreci oldukça gecikmektedir.

Vajinismus problemi yaşayan kadınların genellikle kafalarındaki düşünce; Kızlık zarının çok kalın olduğunu ve bunun orada adeta bir duvar gibi ilişkiye engel olduğunu düşünürler. Ve eğer ilişkiye girerlerse o bölgelerinin parçalanacağını, çok kan kaybedeceklerini ve penisin oraya kesinlikle sığmayacağını düşünürler. Oysa bu vakaların çoğunda kızlık zarlarının normal anatomik yapıda ve ilişkiye son derece müsait olduğunu görmekteyiz.

Vaginismus tedavisi eğer çok gecikirse çiftler arasındaki normal ilişkilerin de bozulmasına, birbirlerine karşı agresif bir tutum sergilemelerine neden olmaktadır. O yüzden erkeklerin anlayışlı olması ve eşinin tedavi sürecinde ona destek olması kadının kendine güveninin gelmesi için son derece önemlidir. Tedavi süreci çok gecikirse erkeklerde kendine güvensizlik, cinsellikten soğuma, ereksiyon problemleri ve erken boşalma gibi tedavisi zor olan durumlar ortaya çıkmaktadır.

Gebelik Takibi Ankara Myom Tedavisi Ankara Doğum Sancısı